Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Šedý zákal neboli katarakta vzniká, když se v čočce uvnitř oka vytvoří „zakalená“ místa. Šedý zákal se postupně zhoršuje, způsobuje rozmazané vidění; není-li včas léčen, může způsobit i oslepnutí.

Šedá hmota (lat. substantia grisea) je tmavší tkáň v mozku a v míše. Šedou hmotu tvoří především těla nervových buněk, rozvětvené dendrity a neuroglie. Obrázek: Příčný průřez mozkem – schematický nákres. Na povrchu mozkových hemisfér se nachází šedá hmota, uvnitř bílá hmota. Kromě toho jsou na obrázku znázorněny některé další struktury, které se nacházejí uvnitř mozku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také bílá hmota, černá hmota.

Pod pojmem zelený zákal neboli glaukom se rozumí celá skupina různých onemocnění, jejichž společnou příčinou je příliš vysoký nitrooční tlak.

Sklivcové zákalky neboli „létající mušky“ jsou drobná zrníčka ve sklivci, která se projevují tím, že postižený člověk vidí body, čárky, vláknité nebo hadovité struktury. Tyto drobné zákalky se pohybují společně s pohybem očí. Obzvláště zřetelně se tyto úkazy objevují na světlém pozadí (např. při čtení). Sklivcové zákalky samy o sobě jsou většinou neškodné, jejich původ by však v každém případě měl objasnit oční lékař. „Létající mušky“ se totiž mohou objevit i u zkapalnění sklivce nebo u uveitidy (zánětu živnatky).

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků